“Boże Ciało”- Film, który wystawia rachunek… sumienia

Film, który wystawia rachunek… sumienia

Czy to możliwe, że Komasa w filmie „ Boże Ciało”, opowiadającym o tym, jak mieszkańcy głębokiej polskiej prowincji przeżywają żałobę, pokazuje, jak Polacy  nie radzili/nie radzą sobie z traumą smoleńskiej katastrofy? Czy to zamierzone, czy przypadkowe? Bo przecież podobieństwa są ostre  – niemożność wyjścia z żałoby,  kult ofiar…

Czy my, którym łatwo przychodzi paść w niedziele na kolana, równie ochoczo przyklękniemy w błocie, w które wrzuca nas reżyser? A przecież to konieczne , by przeżyć katharsis. Ciekawe, że zadanie  rzucenia nas na kolana Komasa powierzył debiutantowi – Bartoszowi Bieleni,    a że to debiut bardzo udany, czerep rubaszny może być naruszony…

Czy mając tendencję do stygmatyzowania , etykietowania uda nam się dostrzec w mordercy Boże Ciało? Za wyprostowanie ścieżek wiernych, ks. Tomasz też ponosi ofiarę..

Czy jesteśmy gotowi na takie obrazoburcze porównania, bo w tym patologicznym bohaterze przeciętność i świętość miesza się z diabolicznością.

Z pewnością udało się Komasie wytrącić nas ze strefy komfortu, bo poprawczak nie poprawia, a władza zawsze w rekach wójta i plebana, a los przesądza pochodzenie.   

Dla niektórych  „Damy radę” zamieni się choć na chwilę „Nie zawsze dajemy radę”

 

Norwid na Matematycznym Marszu na Orientację

W dniu 5.10.2019r. (sobota) uczniowie klasy 1C pod opieką Urszuli Kacprzyckiej wzięli udział w “Matematycznym Marszu na Orientacje” w Brzegu k. Wrocławia. Wystartowało około 120 patroli z różnych szkól Dolnego Śląska. Uczniowie Norwida wywalczyli 4 miejsce (Mikołaj Bilski, Mateusz Kudłacik oraz Szymon Klim). Pozostałe dwa patrole, zajęły wysokie ósme i osiemnaste miejsce w swoich kategoriach.
Gratulujemy sukcesów!

Piszą o sukcesie uczennic z Norwida

O sukcesie w Berlinie naszych uczennic można przeczytać w artykule- https://www.nj24.pl/article/poetki-z-jeleniogorskiego-liceum-z-sukcesem-w-niemczech

Jeszcze raz gratulacje!!!!!

Literacki klub dyskusyjny zaprasza

Literacki klub dyskusyjny wznawia praca po wakacjach. Pierwsze spotkanie  organizacyjne odbędzie się 3 października o godz.10:30 w bibliotece szkolnej. A potem tylko czytać, czytać, czytać ….. i dyskutować. Zapraszamy !!!!!!!

Szkoła bez hejtu

“Uczniowie naszej szkoły w osobach: Nina Kaczmarek, Amelia Lipińska i Dominika Ossowska z kl. 1a, Zuzia Banasik z Ib, Alan Zieliński z IIa, Daria Drozdek z IIb,  Martyna Ormianek z IId, Wojtek Wojciechowski z IIIc, Maciek Myśliwiec i Ania Stachowiak z IIId pod opieką pedagoga, p. Beaty Piskor-Świerad, wzięli udział w projekcie “Szkoła bez hejtu”. Akcja zorganizowana przez Moją Fundację rozpoczęła się o godz. 9:30 na błoniach jeleniogórskich 27.09.2019r.

Nasza grupa była podzielona na graficiarzy, którzy w tunelu obok Nowego Rynku malowali projekt muralu autorstwa Martyny Ormianek. Druga część młodzieży (6 osób) miała do wykonania 2 zadania terenowe – odnalezienie pięciu skrzynek z kopertami i zebranie śmieci na trasie do Perły Zachodu.

Rywalizacja była ostra, siły zawodników nierównomierne, ale udało nam się zebrać najwięcej śmieci zaraz po “Mechaniku”! Odnaleźliśmy również ukryte koperty, co w połączeniu ze świetnym muralem dało nam w efekcie II miejsce w całej akcji!

Gratulujemy uczestnikom projektu!!!

Uczennice Norwida z nagrodami w Berlinie.

W VII Międzynarodowym Konkursie Literackim „Młodzież pisze wiersze” wzięło udział 192 uczniów z Polski, Niemiec, Luksemburga, Danii i Islandii. 13-osobowe polsko-niemieckie jury wybrało najlepsze prace w ośmiu kategoriach.

Sara Kowalewska z kl. 2 F zdobyła pierwsze miejsce za swój autorski wiersz pt. „Rozterki motyla”. Autorskie tłumaczenie Narine Kuczyńskiej z kl. 3 E otrzymało trzecią nagrodę. Uczennica przetłumaczyła na język niemiecki wiersz pt.: „Niektórzy lubią poezję” Wisławy Szymborskiej. Zaproszenie do Berlina laureatek wraz z opiekunką Panią Jolantą Schmidel po odbiór nagród i dyplomów było świetną okazją do poznania nowych i ciekawych ludzi oraz zwiedzania stolicy Niemiec.

Od samego początku nasz wyjazd był nieprzewidywalny. Najpierw odwołano pociąg z Jeleniej Góry do Görlitz, potem „uciekły” nam dwa : do Cottbus i do Berlina. Kiedy w końcu dotarłyśmy na miejsce przywitano nas bardzo miłym gestem, jakim była torba słodyczy oraz kartka z pozdrowieniami. Ponadto razem z naszą opiekunką zwiedziłyśmy dwie wystawy fotograficzne i zostałyśmy zaproszone do wietnamskiej restauracji.

Sobotnie zajęcia były bardzo intensywne, odbywały się bowiem warsztaty interpretacji prowadzone przez panią Celinę Muzę, warsztaty tłumaczeń pod okiem pani Urszuli Czerskiej i Łukasza Szopy oraz warsztaty literackie z panią Dorotą Danielewicz, znaną pisarką i dziennikarką.

Po obiedzie odbyła się uroczysta prezentacja wierszy laureatów w Domu Poezji, a następnie spotkanie integracyjne. Zwycięzcy dostali atrakcyjne nagrody: książki, karty podarunkowe, płyty, kubki i słodycze. Po aktywnym dniu uczestnicy wraz z opiekunami wzięli udział w pokazie świetlnym na fasadzie budynku Marie-Elisabeth-Haus.

Niedziela minęła nam pod hasłem atrakcje Berlina. Co prawda, ze względu na konieczność wcześniejszego wyjazdu do domu ominęło nas zwiedzanie miasta z przewodnikiem, ale zobaczyłyśmy za to Muzeum NRD. Niesamowite natomiast wrażenie wywarło na nas Muzeum Pergamońskie z wystawą” Panorama”. Wirtualny świat antyku uzupełniony o oryginalne fragmenty, głównie rzeźby, z Wielkiego Ołtarzu Zeusa, do których można podejść na wyciągnięcie ręki oraz obraz miasta Pergamon z roku 129 naszej ery na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Po przepysznym obiedzie we włoskiej restauracji udałyśmy się w drogę powrotną do Jeleniej Góry (na szczęście już bez perturbacji).

Jestem pozytywnie zaskoczona organizacją całego projektu. Myślę, że jest to jedna z niewielu okazji, aby osiągnąć sukces na arenie międzynarodowej. Ponadto nagrodzone prace zostały opublikowane w zbiorze poezji oraz na stronach internetowych organizatorów. Wszystkich gorąco zachęcam do udziału w tym konkursie!

 

Sara Kowalewska, kl. II f

Slam poetycki w Norwidzie- nowy sezon

Każdy ostatni piątek miesiąca w Norwidzie jest magiczny. Nie dlatego, że jest piątkiem, a po piątku jest sobota. Wszystko przez to, że nauczyciele, uczniowie i osoby spoza szkoły spotykają się w Norwidowskim holu o 18:00, by wspólnie słuchać wierszy, muzycznych wystąpień i przyjemnie spędzić czas.

Zapraszamy 26 września 2019 ( piątek) hol Norwida godz.18:00.

Norwid z legitymacjami dziennikarskimi – Marek Piekarczyk

Realizacja projektu „Dziennikarskie Legitymacje” w nowym roku szkolnym rozpoczęta 21 września od mocnego rockowego uderzenia.

MAREK PIEKARCZYK – legenda polskiego rocka, bez dwóch zdań jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiej sceny muzycznej, a także były wokalista kultowego zespołu TSA, w którym śpiewał z przerwami blisko 35 lat. Dzisiaj kojarzony przede wszystkim z funkcją jurora w polskiej edycji popularnego The Voice’a. Tak w kilku krótkich słowach można opisać muzyka, który 21 września zagościł na scenie Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Wystarczyło kilka minut, by Piekarczyk porwał tłumy swoją osobowością, głosem i charyzmą. W towarzystwie gitary akustycznej, cajonu oraz smyczków mogliśmy usłyszeć takie klasyki jak: „Całe niebo w ogniu” , „Wracajcie chłopcy na wieś” czy „Testament”. Nie mogło zabraknąć hitu „Nie widzę ciebie w swych marzeniach” oraz „Czy pamiętasz”, które zaśpiewała cała widownia.

Wokalista stworzył magiczną atmosferę przez co zniknęła bariera oddzielająca go od publiczności (((o czym w pewnym momencie przekonaliśmy się na własnej skórze))). Wydarzenie stało się muzyczno-rockową podróżą w czasie i powrotem do dwudziestego wieku, w którym wspaniale było wziąć udział.

Za tę możliwość serdecznie dziękujemy Jeleniogórskiemu Centrum Kultury.

Martyna Jeziorska I A, Oskar Kłyszyński II A